Czyszczenie zegarka – jak poprawnie zadbać o zegarek. Porady!

Czyszczenie zegarka - jak poprawnie zadbać o zegarek.

Piękny zegarek to prawdopodobnie jedyny dodatek, który bezbłędnie łączy w sobie zarówno formę, jak i funkcję. Na zegarek możesz wydać setki i tysiące złotych. Czyszczenie zegarka to prosty, ale jakże niezbędny proces.

Istnieją zegarki, które śledzą twoje działania, otwierają butelki po piwie, robią nagrania wideo i informują, która droga jest na północ. Możesz dostać drewniane zegarki, zegarki poliuretanowe i zegarki ze słowami zamiast liczb. Zegarek, który kochasz, może przetrwać dziesięciolecia, jeśli będziesz o niego dbać, a to oznacza odpowiednie czyszczenie!

Istnieją dwie części zegarka, które musisz utrzymywać w czystości: tarcza i pasek.

Czyszczenie zegarka – tarcza

Aby wyczyścić tarczę zegarka, napełnij naczynie ciepłą wodą i odrobiną łagodnego detergentu, takiego jak płyn do naczyń. Zanurz szmatkę z irchy lub szczoteczkę z miękkim włosiem w wodzie z mydłem i delikatnie szczotkuj górną część tarczy zegarka. Nie należy naciskać ani szorować energicznie – wystarczy tylko poluzować i usunąć codzienny brud i kurz, które mogą gromadzić się na tarczy zegarka.

Czyszczenie tarczy zegarka

Jeśli tarcza zegarka ma oznaczenia lub kryształy, obejrzyj je za pomocą końcówki Q-tip. Zwilż końcówkę Q-tip i przetocz ją po tarczy zegarka. Nie pocieraj, chyba że ta metoda nic nie robi. Uważaj – nie chcesz usuwać farby razem z brudem!

Jeśli masz zegarek w stylu vintage, zabierz go do specjalistycznego sklepu jubilerskiego. Wiele zegarków stworzonych na początku XX wieku zawiera rad, który może być śmiertelny. Nie zdejmuj tarczy zegarka i nie próbuj czyścić tarczy, ponieważ może to wymagać specjalistycznych narzędzi. Wątpliwe jest również, aby wewnętrzna tarcza zegarka uległa zabrudzeniu, ponieważ nie jest wystawiona na działanie powietrza.

Czyszczenie zegarka – pasek

Sposób czyszczenia paska zegarka zależy od jego materiału. Skóra, stal nierdzewna, nylon i guma to popularne rodzaje pasków do zegarków. Jeśli to możliwe, zdejmij paski zegarka przed ich czyszczeniem, aby móc je dokładnie wytrzeć bez uszkodzenia tarczy zegarka.

Czyszczenie paska zegarka
  • Skórzane paski do zegarków (w tym skóry zwierzęce, takie jak skóra bydlęca, struś i krokodyl) należy wycierać wilgotną szmatką. Możesz dodać odrobinę mydła do rąk do szmatki, jeśli pasek zegarka jest szczególnie brudny lub ma nieprzyjemny zapach. Delikatnie wysusz i wypoleruj skórzany pasek do zegarka czystą szmatką przed ponownym założeniem tarczy zegarka. Skórzane paski do zegarków są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane potem i wilgocią niż paski metalowe, więc jeśli masz zamiar ćwiczyć, zdejmij zegarek i codziennie przecieraj paski suchą szmatką, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.
  • Metalowe paski do zegarków, takie jak stal nierdzewna, srebro, złoto i inne, mogą w rzeczywistości zardzewieć (pomimo nazwy „nierdzewny”!). Stal nierdzewna jest nierdzewna, ponieważ pokrywa ją warstwa tlenku. Ta warstwa może rdzewieć, jeśli brakuje tlenu, więc upewnij się, że zegarek jest wystawiony na działanie powietrza, gdy go nie nosisz. Sól i pot mogą również powodować rdzewienie pasków, dlatego należy je czyścić miękką szczoteczką i ciepłą wodą z mydłem. Twój pasek do zegarka powinien całkowicie wyschnąć przed ponownym założeniem.
  • Nylonowe paski do zegarków są dość łatwe do czyszczenia – możesz je po prostu wrzucić do następnego ładunku prania, o ile przechowujesz je w oddzielnej siatkowej torbie. Gumowe paski do zegarków wymagają takiej samej uwagi, jak metalowe paski do zegarków. Guma faktycznie pochłania pot i oleje, a jeśli nie zostanie odpowiednio wyczyszczona, może pękać i pękać. Zanurz miękką szczoteczkę do zębów w ciepłej wodzie z mydłem i wyczyść pasek od wewnątrz i od zewnątrz. Wypłucz go czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli nosisz zegarek w słonej wodzie, spłucz go jak najszybciej. Możesz również użyć gumowego środka ochronnego, aby pasek był miękki i giętki oraz aby zapobiec pęknięciom.

Najlepsze czyszczenie zegarka na świecie nie będzie miało znaczenia, jeśli nie będziesz odpowiednio go przechowywać. Wiele zabytkowych piękności zostało zniszczonych przez pleśń, pleśń i korozję, ponieważ przez lata były schowane w wilgotnym, ciemnym pudełku lub szafce do przechowywania, zanim ich wartość została zrealizowana. Używaj zegarka do długotrwałego przechowywania i unikaj ekstremalnych upałów, zimna i wilgoci.

Zegarki to delikatne instrumenty! Dbaj o swój zegarek już teraz, a będzie to skarb na zawsze.

Autor, Właściciel at | + posts

Oferta luksusowych zegarków i biżuterii w promocyjnych cenach. Ekskluzywna biżuteria do 70% zniżki. Eleganckie zegarki do 30% zniżki. Wybierz swoją kolekcję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *